Zarówno 27, jak i 28 października wszyscy uczestnicy Toruń Maraton będą mogli bezpłatnie przebadać się pod kątem przeciwciał anty-HCV. W Biurze Zawodów znajdować się będą 3 kompleksowo wyposażone stanowiska obsługiwane przez wykwalifikowany personel medyczny. Badanie odbywać się będzie w sterylnych warunkach przy pomocy kasetowych testów diagnostycznych, które diagnozują krew pobraną z opuszka palca. Wynik dostępny jest po ok. 3 minutach. Przeszkolony personel udzieli również wszelkich informacji na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C i wirusa HCV, takich jak możliwe drogi zakażenia, możliwości terapeutyczne, profilaktyka, diagnostyka oraz tym pacjentom, u których wynik będzie dodatni, wskaże w których placówkach możliwa jest dalsza diagnostyka i leczenie. Wykonanie testu jak i przekazanie wyniku odbywać się będzie w sposób anonimowy.

Dlaczego HCV?

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (tzw. WZW typu C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce jest 165-200 tys. osób zakażonych HCV, jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu.

Wirus przenosi się przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Narażone są więc wszystkie osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom, podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry):

– zabiegom medycznym, np. operacje, przetoczenie krwi (szczególnie przed 1992 roku),
– zbiegom niemedycznym, np. stomatologiczny,
– zabiegom kosmetycznym u upiększającym, np. tatuaże,  zabiegi medycyny estetycznej, akupunktura,
– zażywały lub zażywają dożylne środku odurzające.

Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być źródłem nowych zakażeń.

Wychodząc naprzeciw potrzebie zwiększenia wykrywalności wirusa HCV w społeczeństwie, powstał Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych „Test na HCV – Prosty krok do zdrowia”. Program prowadzony jest pod patronatem Fundacji Gwiazda Nadziei, Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Kategorie: Aktualności

Powiązane Posty

Aktualności

Szybka trasa Toruń Maraton 2018!

Łagodny profil trasy i wyjątkowo dobre warunki atmosferyczne sprzyjały szybkiemu bieganiu podczas Toruń Maraton 2018. Wielu uczestników zarówno półmaratonu, jak i maratonu, wróciło  z grodu Kopernika do swych domów nie tylko ze słodkimi piernikami, ale Czytaj więcej…

Aktualności

Galerie zdjęć

Pierwsze ujęcia – kliknij TUTAJ! W oczekiwaniu na start – kliknij TUTAJ! Start i rozgrzewka – kliknij TUTAJ! Ujęcia z trasy – cz. 1 – kliknij TUTAJ! Ujęcia z trasy – cz. 2 – kliknij Czytaj więcej…

Aktualności

Nieoficjalne wyniki

W 36. edycji Toruń Maraton 2018 łącznie wzięło udział niemal 1100 os. Bieg na dystansie maratonu ukończyło 514 os., półmaratonu 355 os. oraz biegi dla dzieci i młodzieży ok. 200 młodych entuzjastów aktywności fizycznej. Nieoficjalne Czytaj więcej…