Łagodny profil trasy i wyjątkowo dobre warunki atmosferyczne sprzyjały szybkiemu bieganiu podczas Toruń Maraton 2018. Wielu uczestników zarówno półmaratonu, jak i maratonu, wróciło  z grodu Kopernika do swych domów nie tylko ze słodkimi piernikami, ale także nowymi rekordami życiowymi!

W 36. edycji Toruń Maraton 2018 łącznie wzięło udział niemal 1100 os. Bieg na dystansie maratonu ukończyło 514 os., półmaratonu 355 os. oraz biegi dla dzieci i młodzieży ok. 200 młodych entuzjastów aktywności fizycznej. Na mecie na wszystkich zawodników czekał wyjątkowy medal obrotowy przedstawiający Astrolabium Sferyczne Mikołaja Kopernika.

Bardzo ciekawa okazała się rywalizacja mężczyzn na dystansie półmaratonu. Do samej mety nie było wiadomo, czy Mariusz Dembkowski, czy Piotr Pałka jako pierwszy przekroczy linię mety. Ostatecznie szarfę przeciął Mariusz z czasem 1 h 13 min i 28 s. Na trzecim miejscy podium stanął mieszkaniec Torunia – Damian Kłopotek (1:15:23). Wśród kobiet najszybsza była Paulina Szarzyńska, która dystans półmaratonu pokonała z czasem 1 h 23 min i 36 s uzyskując dużą przewagę nad kolejnymi zawodniczkami – Anetą Świtaj (1:29:04) i Anną Zalewską (1:34:13).

3. DAMIAN KŁOPOTEK z Torunia – 01:15:23

Podczas imprezy nastąpiło pierwsze oficjalne przetestowanie trasy, na której 30 marca 2019 roku odbędzie się półmaraton w ramach 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Najszybsi biegacze w kategoriach wiekowych co 5 lat Masters (osoby powyżej 35 lat) otrzymali pakiety startowe na Mistrzostwa Świata Masters.

W rywalizacji na dystansie maratonu najszybszy okazał się Henadzi Zhauronak z Mińska, który linię mety pokonał z czasem 2 h 34 min i 4 s. Ponad minutę za nim na mecie zameldował się Mateusz Sala z Kielc (2:35:17). Trzecie miejsce wywalczył Michał Zdunek z Frampolu (2:39:10). Wśród kobiet najszybsza okazała się zawodniczka z Litwy – Loreta Petkeviciene, która na mecie maratonu zameldowała się po 3 godzinach 4 minutach i 40 sekundach. Na drugim miejscu uplasowała się Joanna Turkowska, a na trzecim Monika Grzymkowska.

3. MICHAŁ ZDUNEK – z Frampolu – 2:39:10

W trakcie oczekiwania na maratończyków na Stadionie Miejskim zlokalizowanym w pobliżu miasteczka biegowego, odbyła się rywalizacja dla najmłodszych entuzjastów aktywności fizycznej. Najmłodsi zawodnicy mieli do pokonania od 100 do 1000 m w zależności od swojego wieku. Każdy uczestnik biegów dla dzieci otrzyma na mecie wyjątkowy medal, butelkę wody, a trzech najszybszych chłopców i dziewczynek otrzymało nagrody sportowe.

Bardzo dobrym rozwiązaniem okazało zlokalizowanie biura zawodów oraz miasteczka w nowoczesnej hali widokowo-sportowej Areny Toruń. Hala treningowa oraz bieżnia boczna spełniały potrzeby zarówno Organizatorów, jak również biegaczy, którzy mieli sporo miejsca na rozgrzewkę, a kibice ciepłe miejsce na oczekiwanie na biegaczy.

Wszystkim uczestnikom 36. Toruń Maraton 2018 r. gratulujemy uzyskanych wyników i zapraszamy do grodu Kopernika w przyszłym roku!