Medal to „serce imprezy biegowej”, dowód osiągniętego rezultatu sportowego, pamiątka na lata, dlatego bez wątpienia musi być wyjątkowy! Przedstawiciele Stowarzyszenia Run To Run starają się, aby medale organizowanych przez nich imprez były zawsze ponadprzeciętne. Tak będzie także podczas 36. edycji Toruń Maraton! Na finiszerów toruńskiego maratonu, półmaratonu oraz na najmłodszych uczestników imprezy, będzie czekał medal obrotowy przedstawiający Astrolabium Sferyczne Mikołaja Kopernika.

Astrolabium sferyczne to przyrząd astronomiczny stosowany przez naukowców, m.in. Kopernika. Na toruńskim pomniku, znajdującego się w centrum Starego Miasta, można zaobserwować astrolabium sferyczne trzymane w lewej ręce Kopernika. Przyrząd ten stanowi model sfery niebieskiej i służy do wyznaczania współrzędnych równikowych i ekliptycznych. W centrum sfery armilarnej znajduje się kula obrazująca Ziemię, którą otacza jeden z czterech pierścieni.  Przyrząd ten używany był od czasów starożytności aż do XVI wieku. Był stosowany przez żeglarzy do określania szerokości geograficznej i pomiaru czasu.

Medale na maraton, połmaraton i biegi dla dzieci będą różnić się kolorem, wyszczególnionym dystansem oraz szarfą. Zdobywcy maratonu otrzymają medale w kolorze złotym, półmaratonu w kolorze srebrnym, a uczestnicy biegów dla dzieci medale w kolorze brązu. Na tyle każdego z medalu znajduje się miejsce na grawer imienia i nazwiska oraz uzyskanego czasu.

Wizualizację medalu dla dzieci prezentuje grafika poniżej.